Laserowa korekcja wzroku
CO TO JEST LASEROWA KOREKCJA WZROKU?
Laserowa korekcja wzroku to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów. Oceniono, że rocznie przeprowadza się 35 milionów zabiegów na świecie. Zabieg ten poprawia jakość życia i umożliwia aktywne uczestnictwo we wszystkich jego sferach bez konieczności noszenia okularów lub szkieł kontaktowych.
Laserowa korekcja wady wzroku – zabieg kontrolowany komputerowo, polega na likwidacji wady wzroku poprzez zmianę krzywizny przedniej powierzchni rogówki oczu za pomocą energii lasera. Czas działania lasera wynosi od kilku do kilkudziesięciu sekund, czas pobytu pacjenta na sali operacyjnej -kilkanaście minut. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i odbywa się w znieczuleniu kroplowym w trybie ambulatoryjnym. Efekty korekcji laserowej są trwałe i odczuwalne już w kilka dni po zabiegu. Korekcja wzroku odbywa się za pomocą lasera excimerowego, niemieckiego producenta Schwind Amaris 500E z technologią Smart Pulse.
Przed zabiegiem, każdy kandydat poddawany jest badaniom kwalifikacyjnym, na podstawie których weryfikowana jest możliwość wykonania zabiegu, jego efekt czy też poziom ryzyka. Badanie kwalifikacyjne trwa około 2 godzin. W przypadku korzystania z miękkich soczewek kontaktowych, należy je zdjąć na 2 tygodnie przed badaniem, w przypadku soczewek twardych – na 4 tygodnie. W wypadku konieczności noszenia okularów do czytania (starczowzroczność – presbiopia) – zabiegi refrakcyjne nie korygują widzenia do bliży- konieczność noszenia okularów do czytania nadal pozostaje.
OD CZEGO ZACZĄĆ?
Przed zabiegiem niezbędne jest przeprowadzenie badań kwalifikacyjnych, podczas których weryfikowana jest możliwość wykonania zabiegu, oceniany efekt oraz poziom ryzyka. Badanie te trwają ok. 2 godzin. W przypadku korzystania z miękkich soczewek kontaktowych, należy zaprzestać ich noszenia na 2 tygodnie przed badaniem, a w przypadku soczewek twardych – na 4 tygodnie. Należy też pamiętać, że jeśli istnieje konieczność stosowania okularów do czytania (starczowzroczność = presbiopia) to zabiegi refrakcyjne nie korygują widzenia bliży, a potrzeba noszenia okularów do czytania nadal pozostaje.
JAKIE METODY STOSUJEMY?
W gabinecie stosujemy trzy warianty laserowej korekcji wzroku: EBK, transPRK i femtoLASIK. W każdej z tych metod wykorzystujemy specjalistyczny laser SCHWIND Amaris 500. O urządzeniu możesz przeczytać TUTAJ.

EBK
Najbardziej łagodna i nieinwazyjna metoda usuwania nabłonka rogówki. Po znieczuleniu miejscowym oka , za pomocą głowicy EBK lekarz ,,zmiata” nabłonek, tworząc gładką,idealną powierzchnię pod działanie wiązki lasera, która zmienia kształt i moc optyczną rogówki EBK poprzez krótki czas działania, umożliwia zwiększenie precyzji korekcji refrakcyjnej, zmniejsza pooperacyjne dolegliwości bólowe i przyspiesza rekonwalescencję. Po zabiegu zakładana jest opatrunkowa soczewka kontaktowa.
transPRK
Metoda polega na mechanicznym usunięciu nabłonka rogówki, po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym. W następnym etapie laser modeluje kształt rogówki.Odbudowa usuniętego nabłonka trwa ok. 3 – 4 dni. Po zabiegu, w celu zmniejszenia dolegliwości oraz przyspieszenia gojenia się oka zakładana jest opatrunkowa soczewka kontaktowa.
femtoLASIK
Procedura głęboka, w której zamiast mikrokeratomu do preparacji patka używa się lasera femtosekundowego. Po wytworzeniu płatka – o grubosci 110 um, i jego odchyleniu, laser excimerowy modeluje kształt rogówki. Nie stosuję soczewki kontaktowej.